Середньовічний замок Жовкевських, Жовква
Про нас
- Жовква, Площа Вічева
Унікальним є Жовківський замок — королівська резиденція Яна ІІІ Собєського Замок, що виконував функції резиденції і цитаделі, був автономною оборонною системою. Хоча до наших днів у своєму автентичному вигляді він не дійшов: численні перебудови усіх власників змінили цю неприступну колись споруду. Спорудження замку завершено 1606 року.
Замок отримав регулярний чотирикутний нарис з чотирма триярусними п’ятикутними баштами на наріжниках і триярусною баштою над в’їздною брамою посередині північно-східного прясла замкових укріплень.
За обмірами М.Осінського (станом на 1930-і рр.) габаритні розміри замку по наріжниках башт – прибл. 112 х 119м. Оборонні прясла замку творять чотири корпуси з’єднані з баштами закритими галереями, що примикають до граничних мурів. В галереях влаштовані стрільниці. Південно-західний замковий корпус – репрезентативний, двоярусний, з підвалами.
У плануванні цього корпусу використано двохрядну систему анфілад. Тут розміщувались апартаменти власника, скарбниця, кабінети та банкетні зали. На внутрішньому фасаді південно-західного корпусу замку було споруджено двоярусну відкриту галерею з аркадами. У першому ярусі використано колони тосканського ордеру, у другому – іонічного.
Фасади північно-західного та південно-східного корпусів простіші (площинні), з мінімальним використанням декору.
За часів С.Жолкевського ці корпуси були одноярусними, у них розміщувались допоміжні служби, гостинні покої та господарські приміщення (є згадка про існування підвалів у північно-західному корпусі). У північно-східному корпусі замку в першому ярусі було влаштовано стайні і арсенал, між ними розташовано в’їзну браму. Вона акцентована з боку міста багато декорованим порталом, який з боку подвір’я має вигляд арки, що спирається на колони.
У другому ярусі північно-східного корпусу знаходились житлові приміщення і архів.